ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

B.L.O.S.

 

 

ZASADY BLOS– o co chodzi?

Podczas szkolenia bezwzględnie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa zgodnie z BLOS.  Wyjaśnijmy zatem co to oznacza.

B.L.O.S. to akronim (skrótowiec) od słów: Broń, Lufa, Otoczenie, Spust. Słowa te określają cztery główne zasady bezpieczeństwa podczas posługiwania się bronią palną. Jeżeli będziemy ich przestrzegać,  szkolenie strzeleckie będzie bezpieczne dla strzelających, jak również dla osób postronnych.

Broń

Każdą broń traktuj  tak, jakby była załadowana. Zawsze zakładaj, że broń jest załadowana, nawet jeśli myślisz, że jest inaczej. Za każdym razem, gdy masz do czynienia z bronią, należy sprawdzić, czy jest ona rozładowana.

Lufa

Trzymaj broń skierowaną lufą w najbezpieczniejszym możliwym kierunku. Zawsze uważaj  gdzie skierowana jest broń. „Bezpieczny kierunek” to taki, w którym przypadkowy wystrzał z broni nie spowoduje obrażeń ani uszkodzeń. Celuj bronią tylko w obiekt, do którego zamierzasz strzelić. Nigdy nie kieruj broni w swoją stronę ani innej osoby.

Otoczenie

Poznaj swój cel i jego otoczenie. Przed oddaniem strzału sprawdź, czy obszary przed i za celem są bezpieczne. Należy pamiętać, że jeśli kula nie trafi w cel lub całkowicie przejdzie przez cel, może trafić osobę lub przedmiot. Zidentyfikuj cel i upewnij się, że to właśnie ten cel, do którego zamierzasz strzelić. Jeśli masz wątpliwości, NIE STRZELAJ!  Zanim strzelisz, zwróć uwagę na wszystkich ludzi wokół siebie.

Spust

Zawsze trzymaj palec poza spustem i na zewnątrz kabłąka spustu, dopóki nie będziesz gotowy by oddać strzał. Trzymanie palca na spuście jest wygodne, ale niebezpieczne. Jeśli poruszasz się z palcem na spuście i potkniesz się lub upadniesz, możesz niechcący pociągnąć za spust. Nagłe,  głośne dźwięki lub ruchy mogą spowodować przypadkowy strzał, ponieważ istnieje naturalna tendencja do napinania mięśni w przypadku zaskoczenia.

2023 © nauka-strzelania.eu

Wykonanie:
makaredo.pl